Keinopää GRAS 45BC
productdetails

Keinopää GRAS 45BC sarja

Keskiverto ihmiskehon tilastollisten ominaisuuksien tutkimukseen
GRAS 45BC keinopää edestä
GRAS 45BC keinopää puhelintestauksessa
GRAS 45BC keinopää kuuloketestauksessa

KEMAR on alun perin keksitty kuulokojeiden kehittämistä varten, ja se on edelleen alan defacto-standardi. Sittemmin KEMAR:n käyttö on yleistynyt myös muilla toimialoilla, kuten televiestinnässä, kuulonsuojauksessa , autoteollisuuden tilasuunnittelussa jne.

Merkittävimpänä erona KEMAR: n ja tavanomaisten pää- ja torso-simulaattoreiden (HATS) välillä on se, että KEMAR on rakennettu keskimääräisen ihmiskehon tilastollisten ominaisuuksien tutkimukseen. KEMAR HATS:llä on samat akustiset ominaisuudet kuin keskiverto ihmisellä, myös erilaiset kasvonpiirteet on huomioitu. Vuosien mittaan GRAS on kehittänyt valikoiman lisävarusteita ja KEMARin erikoisversioita.

KEMAR täyttää ISO:n, IEC:n ja ANSI:n määrittelemät kansainväliset standardit. KEMAR-nukke on tunnustettu in-situ teollisuusstandardi antropomorfiselle testaukselle esim.:

  • Teleliikenne sovelluksissa
  • Kuulonsuojauksessa
  • Melunvaimennuksessa
  • Äänenlaadun ja tallennuksen tutkimisessa

KEMARista on monta versiota. Valmis mallit KEMARista: 45BB-X ilman suu-simulaattoria, 45BC-X suu-simulaattorilla, saatavissa sekä LEMO (X = 1, 3, 5, 7) että CCP (X = 2, 4, 6, 8) versioina. Lisäksi on ei-konfiguroitu KEMAR (45BB ja 45BC), jotka on tarkoitettu edellisten mallien KEMAR (45BA ja 45BM) päivittämiseen. Lisäosien avulla on helppo muuttaa kokoonpanoa.

  • 45BC KEMAR Pää & Torso, suu simulaattori, ei-konfiguroitu
  • 45BC-1 KEMAR Kuulokkeiden testaukseen, 2-Ch LEMO
  • 45BC-2 KEMAR Kuulokkeiden testaukseen, 2-Ch CCP
  • 45BC-3 KEMAR Puhelimen testaukseen, 1-Ch LEMO
  • 45BC-4 KEMAR Puhelimen testaukseen, 1-Ch CCP
  • 45BC-9 KEMAR Antropometrinen ulkokorva kuulokkeiden testaukseen, 2-Ch LEMO
  • 45BC-10 KEMAR Antropometrinen ulkokorva kuulokkeiden testaukseen, 2-kanavainen CCP
  • 45BC-11 KEMAR Pienen äänen paineen kuuloketestaukseen, 1-Ch LEMO
  • 45BC-12 KEMAR Pienen äänen paineen kuuloketestaukseen, 2-Ch LEMO
  • 45BC-13 KEMAR Suuren erotuskyvyn korvanappi ja kuuloketestaukseeen, 2-Ch LEMO
  • 45BC-14 KEMAR Suuren erotuskyvyn korvanappi ja kuuloketestaukseen, 2-Ch CC
MSP_VIRTUEMART_MANUFACTURER
GRAS
MSP_VIRTUEMART_SKU 45BC